loader
Foto

Rotaryenler temiz bir çevre için Çeşme'de yine kolları sıvadı


MUHAMMET İSA ATAGÖZ

UHA / ÇEŞME - Geçen yıl Çeşme Balıkçı Barınağı’nda Çeşme ile Buca Rotary Kulüpleri tarafından müşterek olarak gerçekleştirilen ‘Sualtı Kıyı Temizliği’ etkinliği, bu yıl da Efes ve Urla Rotary Kulüplerinin katılımıyla yeniden gerçekleştirildi.

Derin Doğa Dalış Merkezi’nin destek verdiği ve 10 profesyonel dalgıç tarafından gerçekleştirilen deniz dibi temizliği yaklaşık 1 saat sürdü. Denizden çıkarılan çöpler gün boyu Çeşme Balıkçı Barınağı’nda sergilendi. "Temiz ve yaşanabilir çevre için sualtı kıyı temizliği" etkinliğinde, farkındalık yaratmak amaçlanırken, dalgıçlar, deniz dibinde olmaması gereken atıkları temizleyerek doğa bilincine dikkat çektiler.

Temiz bir çevre için duyarlı olmalıyız

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan çevre ve deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte Rotary Dalış Hobi Grubu üyesi dalgıçlar denizden çuvallarla çöp topladı. Denizin dibinden çıkan teneke kutular, cam şişeler, tekne parçaları, naylon ve plastik poşetler gün boyu deniz kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Çeşme Balıkçı Barınağı bölgesinde sergilendi. Toplumda çevre bilinci oluşturmak adına bu tür etkinliklere imza atmaya devam edeceklerini ifade eden Çeşme Rotary Kulübü Başkanı Suzan Çırağ, herkesi temiz bir çevre için daha duyarlı olmaya davet etti.

Dalgıçlar adına 10’ar fidan bağışlandı

Deniz dibi temizliğinin ardından etkinliğe davetli konuşmacı olarak katılan Cengiz Metin söz aldı ve son günlerde çevre konuları arasında gündemi oluşturan deniz müsilajına değindi. Ardından Çeşme Rotary Kulübü Başkanı Suzan Çırağ, temizliğe katılan dalgıçlara birer teşekkür nişanesi olarak Rotary Barış Ormanı Sertifikası takdim etti. Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir gelecek adına gerçekleştirilen Dip Deniz Temizliği etkinliğine katkı sağladıkları için her bir dalgıç adına Rotary Ormanı’na 10 fidan bağışı yapıldı. Derin Doğa Dalış Merkezi’nin etkinliğe sağladığı destek için de Derin Doğa Dalış Merkezi sahibi Erdinç Ergün’e teşekkür plaketi takdim edildi.

Orman yangınları da gündemdeydi

Buca, Efes, Urla ve Çeşme Rotary Kulüpleri işbirliğinde gerçekleştirilen su altı temizliği etkinliğine Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu Başkanı Nedim Atilla da katıldı. Dalgıçlar deniz dibi temizliği yaparken kendi aralarında kısa bir toplantı yapan Rotaryenler, son günlerde Türkiye genelinde meydana gelen orman yangınları ile ilgili neler yapabilecekleri noktasında fikir alışverişinde bulundular. Manavgat, Marmaris ve Bodrum genelinde meydana gelen orman yangınlarının yarattığı hasarları en aza indirebilmek için Ege Orman Vakfı ile gerekli görüşmeleri yapmaya başladıklarını ifade eden Guvernör Nedim Atilla, yanan korularda yeni alanlar yaratmak için Rotary Barış Ormanı oluşturarak o bölgelere zeytin ağacı dikmek için kolları sıvadıklarını söyledi.Bu Haber 318 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..