loader
Foto

Beijing Başkent Müzesi’nde Uluslararası Müze Günü kutlanacak..


Beijing Başkent Müzesi’nde Uluslararası Müze Günü kutlanacak..


Çin Ulusal Kültürel Miraslar İdaresi’nin 8 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısına göre, Çin müzeleri ve kültürel miras koruyucuları, 18 Mayıs’ta Beijing Başkent Müzesi’ni ulusal düzeydeki kutlamaların ana mekanı olarak seçerek ülke çapında 45. Uluslararası Müze Günü’nü kutlayacak.

Ulusal Kültürel Miraslar İdaresi başkan yardımcısı Guan Qiang’a göre, Çin’in son yıllarda kültürel kalıntıları koruma çabalarını gözden geçirmek için o gün müzede koleksiyonların korunmasına ilişkin büyük bir sergi açılacak.

Beijing’deki Yasak Kent Müzesi ve Zhejiang eyaletindeki Hangzhou’da bulunan Çin Ulusal İpek Müzesi ve Gansu eyaletindeki Dunhuang Akademisi dahil olmak üzere ülke çapındaki 23 kurumdan gelen yaklaşık 50 parça Beijing Başkent Müzesi’ndeki etkinlikte sergilenecek.

Uluslararası Müze Günü Kutlanacak

Etkinlikte ayrıca müze gelişimi üzerine konferanslar, sempozyumlar ve forumlar düzenlenecek; Çin müze gelişimiyle ilgili bir dizi önemli istatistik ortaya çıkarılacak ve 2020’nin en iyi müze sergileri için ödüller verilecek.

Bu yılki Uluslararası Müzeler Günü temasının “Müzelerin Geleceği: Kurtarın ve Yeniden Tasarlayın” olarak belirlenmesi, COVID-19’un dünya genelindeki müze endüstrisi üzerindeki ağır etkisini yansıtıyor.

Beijing Başkent Müzesi'nde Uluslararası Müze Günü kutlanacak..
Beijing Başkent Müzesi’nde Uluslararası Müze Günü kutlanacak..

UNESCO tarafından yapılan bir anket, dünya çapındaki müzelerin 2020 yılında ortalama olarak yaklaşık 150 gün kapatıldığını gösteriyor. Salgın nedeniyle 2020 yılında elde edinilen gelir de 2019’a göre yüzde 40’ın üzerinde azaldı. Çin’in virüsü kontrol altına alma çabaları sayesinde, Çin’deki müzeler geçen yıl ortalama olarak 30 günden az bir süre kapatıldı.

Gamze DürmezBu Haber 104 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..