loader
Foto

MİNSOLMAZ: 'MİLLET BAHÇESİ KIRKLARELİMİZE HAYIRLI OLSUN'


Kırklareli Millet Bahçesi’nin mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ...

 KIRKLARELİ / UHA  - Ak Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz; mülkiyeti Devlet Demir Yolları’nda bulanan alanın mülkiyetinin, Maliye Hazinesi adına devrinin gerçekleştirilmesi ve yapılması planlanan ‘Kırklareli Millet Bahçesi’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Minsolmaz’ın açıklamaları şöyle:

‘'Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile 81 ilde başlatılan Millet Bahçesi çalışmaları çerçevesinde;

İl merkezimizde, Karakaş Mahallesinde bulunan ve içerisinde 1912 yılında işletmeye açılan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunca 2009 yılında koruma altına alınmış olan tescilli gar binalarının da bulunduğu, toplam 50.776m2 yüzölçümlü, T.C Devlet Demir Yolları mülkiyetindeki arsanın, millet bahçesi yapılmak üzere Maliye Hazinesi adına devrini gerçekleştirdik.

Millet Bahçemizin en önemli süreci olan tapu devrini ve Milletimiz adına tescilini, valimiz Sayın Osman BİLGİN ve Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Sayın Necmettin ACAR ile birlikte, Valilik Atatürk Toplantı salonunda yaptık.

Kırklarelimizin tam kalbi olarak tabir edebileceğimiz konumda bulunan ve nice festivale ev sahipliği yapmış gar sahasında, sıhhi ve estetik açıdan mahsur içeren, görüntü ve gürültü kirliliği yaratan, çağdaş şehircilik ilkelerine uygun olmayan tüm unsurlar ortadan kaldırılmıştır.

Bugün de mülkiyete ilişkin devir işlemini gerçekleştirdiğimiz gar sahasında, en yakın zamanda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü) ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın ortak çalışmasıyla Millet Bahçesi inşasına başlanacaktır.

Millet Bahçesi projesi halkımızı doğa ile buluşturacak, rekreaktif gereksinimlerini karşılayacak, afet anında kentin toplanma alanları olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Projede, alanın tamamına yakınında bisiklet ve yürüyüş yolları, dinlenme, gezinti ve eğlence yerleri, festival alanı, açık otopark gibi işlevler tanımlanmıştır.

Kırklareli Tren Garı özgün mimarisi ve yapım sistemleri ile mimari mirasın önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Gerek tasarım gerekse malzeme kullanımı açısından demiryolu istasyon yapıları, Kırklareli’mizde mimarinin gelişimine katkıda bulunmuştur.

Tarihi anlamda kentimizin gelişimini ve demiryolu ulaşımının geçirdiği evrimi de yansıtan istasyon yapıları, ilimiz için önemli birer belge niteliği taşımaktadır ve proje bütününde aslına uygun biçimde korunmaktadır.

Kırklareli Millet Bahçesi projesi kapsamında gar sahasında bulunan tüm yapılar tarihi, mimari ve endüstriyel bir miras olarak değerlendirilecek ve gelecek nesillere nakledilecektir.

En kısa sürede ilk ağacımızı toprakla buluşturarak inşasına başlayacağımız Millet Bahçemizin ilimize kazandırılmasına vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kıymetli hemşehrilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Taşınmazların bu amaç için tahsisi ve millet bahçesinin yapımının süratle programa alınmasını sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na, projenin tüm aşamalarında üstün gayret ve emekleriyle destek olan Vali’miz Sayın Osman Bilgin’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Kırklareli’mize Millet Bahçesi hayırlı olsun.’'Bu Haber 541 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..