loader
Foto

KEŞAN’DA İLK TÜP BEBEK HASTAMIZIN YUMURTALARINI TOPLADIK


Erdoğan DEMİR

EDİRNE/KEŞAN-UHA

 Özel Keşan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç Dr Ayşe Nur Çakır GÜNGÖR, tüp bebek tedavisine başlayan hastasının yumurtalarını  topladı.

 YUMURTA TOPLAMA (OPU) İŞLEMİ:

Yumurtalar belirli bir olgunluğa ve boyuta ulaştıkları zaman yumurta hücrelerini çatlatmak amacı ile farklı bir hormonal iğne uygulanır. Yumurtalar farklı bir hormonal iğne (çatlatma iğnesi) yapıldıktan 34-36 saat sonra, son olgunlaşmalarını tamamlar ve toplanmaya hazır hale gelirler. Çatlatma iğnesinin 34-36. saatlerinde yumurtalar ameliyathane şartlarında toplanır. Bu işleme ‘OPU’ (ovum pick up ) adı verilir. Hafif bir anestezi altında yapılır. Anestezi verileceği için hasta OPU sabahı aç karnına ameliyathaneye alınır. Ağrısız ve acısız bir işlemdir. Steril şartlar sağlanır. Yumurtalara vajinal yolla ulaşılır. Bu işlem için ultrason görüntüsü altında, negatif basınç sağlanmış bir iğne kullanılır. Tek tek yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında incelenir. Toplanan yumurta sayısı değişkendir. İdeal sayı 8-10 yumurta arası olmakla beraber toplanan yumurta sayısı 1 ila 35 arasında değişebilir. Bu işlem 20-30 dakika sürmektedir. Hasta kanama kontrolünü takiben anestezi etkisi geçinceye kadar 1-2 saat gözlem altında tutulur. Daha sonra taburcu edilir.

Doç Dr Ayşe Nur Çakır Güngör’ün  hastaya özel uyguladığı tedavi prototokolleriyle ileri yaşlarda da  maksimum yumurta sayısına ulaşıyoruz.

Tüp bebek tedavisi ile siz de çocuk sahibi olabilirsiniz.Bu Haber 297 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..