loader
Foto

İklim Diplomasisi Kampanyamızda Gelin Birlikte Olalım


İklim Diplomasisi Kampanyamızda Gelin Birlikte Olalım

AB Delegasyonu 2021 İklim Diplomasisi Faaliyetlerini ortaklarıyla birlikte başlattı.
 
NOVACELL AJANS/ANKARAAB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, 1 Haziran 2021 günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’ndeki Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi (GÜNAM)’ı ziyaret ederek Delegasyon’un iklim diplomasisi faaliyetlerini başlattı.
 
Açılış etkinliği Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, GÜNAM Direktörü Prof. Raşit Turan ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün katılımlarıyla gerçekleştirildi.
 
Bu yılki İklim Diplomasisi faaliyetleri Avrupa Yeşil Mutabakatı ve bu belgenin 2050’ye kadar iklim-nötrlüğün sağlanması vizyonuna odaklanacak.
 
1 Haziran günü yapılan açılış etkinliğiyle, devlet ve devlet dışı aktörlerle Türkiye’deki uluslararası kuruluşların ortaklığıyla uygulanan yoğun ve iddialı bir iklim diplomasisi kampanyası başlamış oldu.
 
Aktiviteler Kasım 2021’de Glasgow’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCC) 26. Taraflar Konferansına kadar devam edecek.
 
Önbilgi

İklim değişikliğinin insanlığın varoluşu açısından bir tehdit olduğu ve herhangi bir siyasi sınır tanımadığı dikkate alındığında, küresel düzeyde ortak ve kararlı adımların atılmasına acil ihtiyaç bulunmaktadır.
 
Bu yüzyılın sonunda sıcaklık artışının 1,50 C’nin çok altında tutulması için fırsat penceresi, gün geçtikçe daralmaktadır.
 
Covid-19 küresel salgını bizlere, ulusların ve insanların beklenmedik küresel risklere ve şoklara karşı halen ne kadar savunmasız ve hazırlıksız olduğuna dair güçlü bir işaret vermektedir. İklim değişikliğinin gelecekte ortaya çıkartacağı zorluklarının üstesinden gelmek için elimizdeki tek “aşı”, sera gazı salınımlarının derhal ve geri dönülemez bir biçimde azaltılması yoluyla ekonomilerimizin karbondan arındırılmasıdır.

AB Delegasyonu 2021 İklim Diplomasisi Faaliyetlerini ortaklarıyla birlikte başlattı.
AB Delegasyonu 2021 İklim Diplomasisi Faaliyetlerini ortaklarıyla birlikte başlattı.

Avrupa Yeşil Mutabakatı (EGD) ekonomilerimizi, doğamızı, toplumlarımızı ve geçim kaynaklarımızı korumak için, iklim krizinin aciliyetine karşı verilen cesur bir yanıttır. AB, küresel topluma örnek olarak öncülük ve liderlik etmeye kararlıdır. EGD, 2050 yılına kadar iklim-nötrlüğün sağlanması için Avrupa Birliği’nin önümüzdeki yıllara yönelik stratejisidir. Avrupa Birliği, karbondan arındırma ve dijitalleşmeye yönelik temel politika ve stratejileri dönüştürme niyetindedir. Birlik aynı zamanda Avrupa içinde ve dünya genelinde de yeşil inovasyona ve teknolojilere adil bir şekilde yatırım yapacaktır.Bu Haber 212 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..