loader
Foto

Esnaf kan ağlıyor,


Esnaf kan ağlıyor,

CHP heyeti ile birlikte Bartın, Amasra, Karabük ve Safranbolu’yu adım adım gezen CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, “Bazıları kabul etmese de esnaf işini terk ediyor, çoğu da siftahsız dükkan kapatıyor” dedi

“Vatandaş ekmek bulamıyor, bazıları 3, 4, 5 maaş alıyor”

UHA-BARTIN/KARABÜK – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Covid-19 salgını ile mücadelede kapsamında tüm yükün işçiye, emekliye, asgari ücretliye, kadın girişimcilere, kahvecilere, küçük esnaf ve sanatkara bindirildiğini vurguladı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 17 milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyeleriyle birlikte Karabük ve Safranbolu’da esnaf ve vatandaşların sorunlarına eğilen, ardından 4 kadın milletvekili arkadaşıyla birlikte Bartın ve Amasra’da vatandaşlarla buluşan Dr. Şevkin, koronavirüs salgını ile birlikte ekonomik krizin derin izlerinin millete travma yaşattığını kaydetti.

DERT BİNİ AŞMIŞ!

Enflasyondan kısa çalışma ödeneğine, gıda fiyatlarındaki önlenemeyen artıştan salgın sürecindeki yanlışlara kadar vatandaşın her şeyi not ettiğine tanık olan Dr. Şevkin’e dert yanan esnaf ve sanatkarlar, vatandaşlar, kadın girişimciler, kıraathane ve pazarcı esnafı kısaca şu ifadelere yer verdi:
“Hükümet her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. 3-5 ay önce 35 lira olan yağ 80-90 lira oldu. Kısa çalışma ödeneği kesildi. TÜİK’in enflasyonu ile bizim enflasyonumuz arasında dağlar kadar fark var! Boğazımıza bir ip bağladılar, bir o tarafa bir bu tarafa çekiyorlar. 3 gün kapat 5 gün aç. Yazık günah.

Dr. Şevkin’e dert yanan esnaf ve sanatkarlar,

“Hükümet her şeyi eline yüzüne bulaştırdı”

Belediyeye 1 yıldır borcumu ödeyemedim çünkü kapalıyım. Nasıl ödeyeceğim? Ekmeğimiz var yiyemiyoruz. Nasıl lebalep kongre yaptılarsa bu işlerin çözümünü de bulmaları lazım. İnsanlığa değer verilmiyor. Elimiz kolumuz bağlı. Bir şey söyledik mi elinde kelepçe doğru karakola! Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz. Onlar vergi kaçırıyor biz vergi veriyoruz.

“Vatandaş ekmek bulamıyor, bazıları 3, 4, 5 maaş alıyor”

Zenginin borcu var da fakirin yok mu? Zenginin sözü geçiyor bizim sözümüz geçmiyor. Aç kapa aç kapa nereye kadar? Bize yazık değil mi? Tüm bunları not ediyoruz. Ayda 8 gün kapalıyız ama fatura ödemeleri artıyor! Kira desteği yok! Kurallar katı. Küçük esnaf büyük sıkıntı çekiyor. Bayram öncesi tedirginiz. Bayramda iş yapmak istiyoruz. Rahat konuşamıyoruz. İnşallah bu düzen değişir.”

 

KADIN GİRİŞİMCİ DERT YANDI

Bartınlı bir giyim mağazası sahibi kadın girişimci de şirket olduğu gerekçesiyle kira yardımı alamadığını vurguladı. 10 çalışanının sigortasını ve maaşını ödemeye çalıştığını, 1 yılda sadece 2 ay kısa çalışma ödeneğinden yararlandığını dile getiren girişimci kadın, çalışanlarını işsiz bırakmamak için kendi birikimiyle hareket ettiğini, hükümetin bu süreçte yanlarında yer almadığına dikkat çekti.

VATANDAŞ GÖZ YUMMUYOR

CHP heyetlerinin ayrı ayrı yurdun dört bir yanına dağıldığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Karabük ve Safranbolu’dan sonra Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ile birlikte Bartın ve Amasra ilçesinde esnaf ve vatandaşın derdiyle dertlendi, çözüm önerilerini sundu.

Vatandaş ekmek bulamıyor, bazıları 3, 4, 5 maaş alıyor

Vatandaş ekmek bulamıyor, bazıları 3, 4, 5 maaş alıyor

“Esnaf kan ağlıyor, birileri de lüks araçlarla sefa sürüyor!”

Vatandaşların; pandemi sürecindeki tutarsızlık, ekonomik kriz ve iktidarın vurdumduymaz, savurgan tavırlarına, davranışlarına göz yummadığına burada da tanık olan Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“CHP milletvekilleri olarak yurdumuzu karış karış geziyoruz. 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızın, esnafımızın, çiftçimizin, kadınlarımızın derdini dinliyor, not alıyor çözüm yolu sunuyoruz. Tek derdimiz; Türkiye’nin çağdaş, yaşanabilir, güvenli bir yapıya bürünmesi için haktan, hukuktan yana bir yönetim anlayışına kavuşmasıdır.

“Vatandaş her şeyi not ediyor”

Yurdun her bölgesinde olduğu gibi Karabük’te, Safranbolu’da, Bartın’da ve Amasra’da da esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. İşin diğer tarafında ise kapalı dükkanlar var. Bazıları kabul etmese de esnaf işini terk ediyor. Kimilerinin de bir eli yağda bir eli balda! Vatandaş kuru ekmeğe muhtaç edildi ama birileri lüksten, sefadan geri durmuyor. Milyonlarca liralık arabalarla geziyorlar, 3’er 5’er maaş almayı ihmal etmiyorlar.

VATANDAŞ GÖZ YUMMUYOR

VATANDAŞ GÖZ YUMMUYOR

Esnafın haykırışı: “Boğazımıza ip bağladılar, bir o tarafa bir bu tarafa çekiyorlar”

Bu düzeni değiştirmek milletimizin elinde… Kahveci de, giyim mağazası da, hediyelik eşya satan vatandaş da otel ve pansiyon hizmeti sunan da taksici de balıkçı da manavı, berberi, pazarcı esnafı da sahipsizlik nedeniyle kara kara düşünüyor. Hükümetin yalnızlaştırma politikaları esnafı canından bezdirmiş. Vatandaşlarımızdan edindiğimiz izlenim hükümetin ilk seçimde sandıkta alacağı derstir.”Bu Haber 207 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..