loader
Foto

Esendemir’den ‘Soykırım’ tepkisi!


Esendemir’den ‘Soykırım’ tepkisi!

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ermeni Diasporası ve Türkiye düşmanı bazı çevrelerin etkisi ile 1915 Ermeni Olayları’nı ‘soykırım’ olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Aradan 100 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen sırf diplomatik zemine hoş görünmek için ‘soykırım’ ifadesini kullanan Amerika’nın bu yanlışını düzeltmesini isteyen Esendemir, “Sevginin, barışın ve kardeşliğin yüceltildiği bir dünyayı hep birlikte kurabiliriz. Geçmişin karanlığını günümüze taşıyıp, ülkeler arası dostluğu zedelemek yerine, geleceğin aydınlığı ile ülkeler arası dayanışmayı güçlendirebiliriz.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ sözünden hareket ederek, tüm dünyanın bir barış adası olması için mücadele edebiliriz.” dedi

Esendemir, “ABD Başkanı Joe Biden’in, 24 Nisan’da 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımlaması, iki ülkenin geçmişten gelen dostluğunu zedelemektedir. Biden’in İstanbul’dan ‘Konstantinapolis’ olarak bahsetmesini ve Ermenice ‘Büyük Felaket’ anlamına gelen ‘Meds Yeghern’ tanımını kullanmasını da esefle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.Bu Haber 372 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..