loader
Foto

Sağlık Bakanı Koca, Yabancı Sağlık Bakanlarıyla GörüştüSağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kazakistan Sağlık Bakanı Alexey Tsoy, Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Alişar Şadmanov ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Oktay Şiraliyev ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmelerde Covid-19 salgınıyla mücadelede işbirliği ve Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan’daki son durum ele alındı.
Sağlık Bakanı Koca, her zaman olduğu gibi salgın sürecinde de soydaşlarımızın yanında olduklarını vurguladı. Türkiye’nin bilgi ve tecrübe paylaşımı da dâhil olmak üzere her alanda işbirliği ve yardıma hazır olduğunu ifade etti.
Kazakistan Sağlık Bakanı Alexey Tsoy, Türkiye’nin gönderdiği yardımların çok kıymetli olduğunun altını çizdi ve bu yardımlardan dolayı Türk halkına şükranlarını iletti. Bakan Tsoy, Türkiye’nin pandemi ile mücadelesinin tüm dünyada hayranlıkla izlendiğini, Bilim Kurulu üyelerinin Kazak bilim insanları ile video konferans yönetimiyle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmasının kendileri için önemli olduğunu ifade etti.
Özbekistan Sağlık Bakanı Dr. Alişar Şadmanov ve Azerbaycan Sağlık Bakanı Oktay Şiraliyev de yardımlarından dolayı Türkiye’ye teşekkür etti. Bakan Koca ve Özbek Bakan Şadmanov, Bilim Kurulu üyelerinden oluşan bir grubun önümüzdeki hafta Özbekistan’a giderek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunması konusunda mutabık kaldı.


Türkiye’den Soydaşlarına Yardım Eli
Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Covid-19’la mücadele kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’daki ihtiyaçları karşılamak için tıbbi yardım yapıyor. Geçtiğimiz hafta; yerli solunum cihazları, ilaç, hijyen malzemesi, maske, tulum gibi kişisel koruyucu ekipmanlardan oluşan yardım paketlerinin ilki Azerbaycan’a gönderilmişti. Kazakistan için hazırlanan hibe paketi dün Ankara’dan gönderilerek başkent Nur Sultan’a ulaştı. Kırgızistan için hazırlanan yardım paketleri ise yarın günü Bişkek’te olacak. Özbekistan için ise daha öncekine ek olarak yeni yardım paketi birkaç gün içinde gönderilecek.Bu Haber 221 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..