loader
Foto

Küçük;“Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur”


Adana Barosu’ndan Cinsel İstismara Uğrayan 2 Çocuğun İfadeleri, Çizimleri Ve Raporlara Rağmen Zanlıların ( Anne Ve Üvey Babası) Tutuksuz Yargılanmasına Tepki.

Baro Başkanı Av. Veli Küçük;“Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur”

Antalya’da iki kardeşin öz annesi ve üvey babaları tarafından nitelikli cinsel istismara maruz bırakıldığı utanç verici olayla ilgili Elmalı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tahliye kararı verilmesine kamuoyunda ve sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyor!

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Türkiye’nin konuştuğu “Elmalı davasında” 7 ve 10 yaşlarındaki iki kardeşin, uğradıkları cinsel istismarı resmettikleri vaka hakkında yazılı açıklamada bulundu.

“SUÇLULAR HAK ETTİĞİ CEZAYI ALMALI”

“Son günlerde kamuoyunun da dikkatini çektiği üzere Antalya Finike’de yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar olayı toplumda infial uyandırmıştır.

Bugün iki çocuk; çiçek, kuş, böcek çizmeleri gereken kağıtlara, ailesi tarafından uğradıkları cinsel istismarı çizdi!

Yer yerinden oynamalıydı ne yazık ki o istismarcılar serbest bırakıldı.

Devlet sadece cinsel suçlar bağlamında değil, çocuğun bütün olarak cinsel kimliğini korumalı ve gereken hassasiyetin gösterilmesini sağlamalıdır.

Çocuğa yönelik cinsel istismar suçları failleri için infaz kanununda Koşullu Salıverme kaldırılmalıdır.

Çocuk istismarı gibi hassas bir konuda, 2 çocuğun ifadeleri, çizimleri ve adlî tıp raporlarına rağmen zanlıların tutuksuz yargılanması kabul edilemez. Adalet duygusunu ve toplumsal vicdanı yaralayan bu karardan bir an önce dönülmelidir.

Unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti devletinin imzalamak suretiyle uluslararası taahhüt altına girmiş olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarının Korunmasına Dair Sözleşme hükümleri gereğince “çocuğun üstün yararı” ulusal çıkarların ve kamusal her türlü yararın dahî üzerindedir.

Çocukların korunması amacı, kamunun ve hepimizin en yüksek amacı olmalıdır. Bu travmatik süreçte çocuklarımızı korumalıyız.

Faillerin en ağır şekilde cezalandırılması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yakın takibimizi sürdüreceğiz.”Bu Haber 235 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..