loader
Foto

Lisan-I Ezhar (Çiçeklerin Dili)Mozaik Etkisi İlegiysi Tasarımı Sergisi


LİSAN-I EZHAR (ÇİÇEKLERİN DİLİ) MOZAİK ETKİSİ İLE GİYSİ TASARIMI SERGİSİ

Çukuroav Üniversitesi güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasaım Bölümü Dr.Öğretim Üyesi Mine Ceranoğlu Adana  75. Sanat Galerisinde  Lisan-I Ezhar  (Çiçeklerin Dili)Mozaik Etkisi İlegiysi Tasarımı Sergisinde çiçeklerin güzelliklerini  modaya aktardı.

Çiçekler… Doğanın olmazsa olmazı…

“Seviyor, sevmiyor” diye her yaprağını merakla kopardığımız papatya, saçlarımıza taç yaptığımız karahindiba, Osmanlı döneminde bir devre adını yazdıran lale, “Seni Seviyorum” cümlesini en iyi ifade eden kırmızı gül, soğuğa ve kara inat açan kardelen, sevdiğimizi kaybettiğimizde acımızı sessizce dile getirmek için toprağa bıraktığımız kırmızı karanfil

Doğum, düğün, ölüm gibi hayatımızın en mühim geçiş anlarında bize eşlik eden çiçekler; bizlerin duygularına tercüman olarak şiirde, müzikte, mimari yapılarda, oyalarda, kilimlerde, çinilerde, dokumalarda yer bulmuş ve kutsal değerlerce de anlam kazanmıştır. Mis gibi kokuları ile insanlara huzur veren, olduğu ortamı güzelleştiren çiçekler aynı zamanda şifreli bir iletişim dili olarak derin anlamlar yüklenmiştir.

Bu fikirden yola çıkarak hazırladığım 2. Kişisel Sergim’de çiçeklerin anlamları giysi tasarımlarında yaşatılmıştır. Bu bağlamda çiçeklerin oluşturulmasında ülkemizde bulunan mozaikler ve ninelerimizin ve annelerimizin çeyizlerinde sabırla işlediği kanaviçe de ilham kaynağım olmuştur.

Sergi için mozaik parçaları olarak 4,5 x 4,5 cm boyutunda tahta küp boncuklar kullanılmıştır. Eskiye yolculuk etmek, ninelerimizin ve annelerimizin sandıklarında bulunan temiz örtülere atıfta bulunmak için de giysi tasarımlarında sadece krem rengi kullanılmıştır.

Tasarımları yapılan kadın giysi tasarımlarında anlamlar bulmanız dileğimle…

Fotoğraflar Hulusi ÇAĞLIYANBu Haber 404 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..