loader
Foto

Hong Kong Adalet Bakanlığı Jimmy Lai'ye 10 Milyon Dolar Kefalet Talebinde Bulundu


Hong Kong'da medya kralı lakabıyla bilinen Jimmy Lai Chee-ying, dolandırıcılık ve Hong Kong ulusal güvenlik yasasını ihlal etmekle suçlanıyordu. Çarşamba günü Hong Kong Yüksek Mahkemesi tarafından 10 milyon Hong Kong doları (1.29 milyon USD) kefaletle serbest bırakıldı. Lai, ilk olarak bir dolandırıcılık suçlamasıyla  3 Aralık 2020'de Hong Kong'da tutuklanmıştı.

Hong Kong Adalet Bakanlığı, 2021 yılının Nisan ayında planlanan bir sonraki duruşmaya kadar Lai'nin tutukluluğunun devam etmesi için Nihai Temyiz Mahkemesi'ne temyiz başvurusunda bulundu. Lai'nin duruşmaya çıkana kadar yurt dışına çıkmaması ve nerede olduğunu haftada üç kez polise bildirmesi gerekiyor. 

Davaya, ulusal güvenlik hukuku davalarını yürütmekle görevlendirilen Hong Kong Yüksek Mahkeme yargıcı Alex Lee bakıyor. 

Hong Kong merkezli bir hukuk uzmanı, hakimin Lai'nin yasayı bir daha ihlal etmeyeceğini düşündüğü için Lai'ye kefalet verdiğine inanıyor. 

Hong Kong Hukuk Borsası Vakfı'nın avukatı ve başkanı Lawrence Ma, Global Times'a yaptığı açıklamada, Hong Kong ulusal güvenlik yasasına göre, bir sanığın kefaletle serbest bırakılması kararını Yargıç ancak kişinin bir daha  suç işlemeyeceğine inandığı zaman verebilir. 

Lawrence Ma, Lai'nin hükümet karşıtı biri olduğu için Adalet Bakanlığı temyizinin doğru bir karar  olduğunu belirtti. Yasayı bir daha ihlal etmeyeceğine söz vermiş olsa bile, kendisine inanılmamalıdır dedi.

Medyada çıkan haberlere göre Lai'nin kefalet koşulları arasında herhangi bir yabancı yetkiliyle görüşmemek, herhangi bir biçimde (televizyon ve sosyal medya) röportajları kabul etmemek, doğrudan ve dolaylı olarak Hong Kong'a yabancı yaptırım çağrısı yapmak için makaleler yayınlamamak da yer alıyor. Bu Haber 371 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..