loader
Foto

Ceyhan Sağlık Çalışanlarına Aşılama Başladı


Türkiye'ye Çin'den getirilen CoronaVac aşısının ilk dozları Bugün sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

Türkiye'ye Çin'den getirilen CoronaVac aşısının ilk dozları 14 Ocak perşembe günü sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun "Acil Kullanım Onayı" verdiği CoronaVac aşısı, sabah saatlerinde Türkiye'nin çeşitli kentleriyle beraber Ceyhan ilçesinde de ve Ceyhan Devlet Hastanesinde  yapılmaya başlandı.

ÇİN'den getirilen CoronaVac aşısı Ceyhan Devlet Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

"Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Barış Kartal, aşı eksikliğinin bulunmadığını belirterek, hastanedeki sağlık çalışanlarının 5 gün içinde aşılanmış olacağını kaydetti"

Aşılarının sağlık çalışanlarına uygulanması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) "aşı randevu" bölümü eklendi. Uygun şartları taşıyan sağlık çalışanlarının sisteme tanımlanmasıyla, Sağlık Bakanlığınca ilgili kişilere bildirim yapılacak.

Sağlık çalışanları, MHRS'den aile hekimlikleri ya da hastanelerden randevu alarak veya bağlı bulunduğu sağlık kuruluşunda Covid-19 aşısı yaptırabilecek.

Aşıların üzerindeki karekod sayesinde, ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün olmayacağı duyuruldu.

Çin'den Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığı'nın öncelik listesinde yer alan aşılama proğramına dahil olan sağlık çalışanlarına ilk aşılar vuruldu.

Ceyhan Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Süleyman Barış Kartal ise, "öncülüğümüzde sağlık personellerimizin aşılanmasına başlamış bulunmaktayız.14.01.2021 tarihi itibariyle MHRS aşı randevu cetvellerimizin açıldığı hususunu bilgilerinize sunar sağlıklı günler dileriz."Dedi. 

Peki Covid-19 aşısı için randevu sistemi nasıl olacak?

Aşı randevu tarihlerini için başlıca merkez e-Devlet olacak. Aşı sırasının ne zaman geleceği kimlik numaraları ile internetten e-Nabız sisteminden görülebilecek.

e-Nabız uygulamasına giremeyenler ise aile hekimleri ile görüşerek bu bilgiyi elde edebilecek.

Prof. Dr. Ateş Kara, vatandaşların ilk olarak e-Nabız ve sağlık kayıt sistemi üzerinden aşı için sıra gelip gelmediğine bakması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Bilim Kurulu üyesi olan Dr. Ateş, sistemde ilk etapta 65 yaş üstü kişilere aşı olabileceklerine dair bilgi çıkacağını belirterek temaslı kişilerin en az 10 gün beklemesi gerekeceğini kaydetti.Bu Haber 211 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..