loader
Foto

Çin'in iklim dönüşümü iddialı


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, geçen yıl eylül ayında Çin'in 2060 yılından önce karbon nötr olmayı başaracağı sözü vermesinden bu yana Çin hükümetinin, bir dizi düzenlemeleri ve duyuruları gündeme geldi. Bunlar, ulusal karbon piyasası düzenlemeleri, iklim ve çevre çalışmalarını koordine etme politikası ile finansal akışı iklim dostu haline getirme politikasını kapsıyor ve çok daha fazlası bekleniyor.

Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, bir iklim yasası, ulusal emisyon üst limiti, eyaletler ve büyük şirketler için zirve hedefleri, çevre disiplin denetimlerine karbon emisyonlarının dâhil edilmesi ve denizaşırı yatırımlar için güçlü çevre ve iklim standartları için çaba göstereceğini açıkladı.

Çin'in iklim dönüşümü iddialı ve bu dönüşümü başarmak kolay olmayacak. Bu hemen hemen bütün sektörlerde önemli değişiklikler anlamına geliyor ve toplumdaki bütün aktörlerin adım atmasını gerektiriyor. Ve dönüşüm derhal başlamalı.

Birim başına Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) karbon emisyonunu ölçen mevcut karbon yoğunluğu hedeflerini, 2030 yılına kadar olan dönemde mutlak emisyon üst limiti hedefleriyle değiştirmek, illere ve bölgelere göre ayrıştırmak yardımcı ve kolay olacak. Ayrıca, uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanacak, anlaşılması daha kolay ve diğer ülkelerin yaklaşımlarıyla daha iyi uyumlu olacak.Çİ

ÇİN'İN İKLİM DÖNÜŞÜMÜ İDDİALI

Ancak bu emisyon hedefleri aktif olarak mecburi olacak. Kısa vadede, bu çevre disiplin denetimlerine dâhil edilerek yapılabilir. Eyalet liderleri, bölgesel planlama ve yeni gelişmelerin onaylanmasında önemli rol oynarlar. Karbon emisyon sınırlarını onların değerlendirme çizelgesindeki zor hedeflere ekleyerek, onlar, kesinlikle iklim dönüşümünü öncelikli hale getirecektir.

İklim değişikliğini yasalar kapsamına almak önemli bir adım olacak. Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, iklim hususlarını diğer temel yasalara bütünleştirmeye ilaveten özel bir İklim Değişimi Yasası çağrısında bulundu. Bu, farklı hükümet aktörlerinin rollerini daha iyi belirlemek ve karbon fiyatlandırması ile ticareti gibi temel araçlara yasal bir çerçeve oluşturmak için gereklidir. Bu ayrıca, iklimle ilgili bilgi bildirimini güçlendirerek ve planlama ve projelere kamunun katılımını sağlayarak, modern iklim yönetimine zemin hazırlarken, uygulama için güçlü bir yasal temele olanak yaratacak. 

Bu yılın başında, Çin ulusal karbon piyasası için nihai düzenlemeler yayınlandı. Karbon ticareti, belirli sektörlerin emisyonlarına bir üst limit koymayı kapsar ve şirketler, piyasanın belirlediği fiyatta emisyon ödeneklerinin ticaretini yapabilirler. Her ne kadar başlangıçta sadece elektrik sektörünü kapsayacak olsa bile, Çin, dünyadaki en büyük karbon piyasası olmak için Avrupa Birliği (AB) Emisyon Ticaret Sistemini gölgede bırakacak.  

XI JINPING "ÇİN'İN 2060 YILINDAN ÖNCE KARBON NÖTR OLMAYI BAŞARACAĞI" SÖZÜNÜ VERDİ

Gelecek yıllarda Çin'in karbon piyasası, çimento, çelik, kimyasallar, alüminyum ve demir dışı, petrokimya ve havacılık karbon yoğun sektörler dâhil edildiği için giderek daha güçlü hale gelecektir. Açılış fiyatlarının nispeten daha düşük olmasının beklenmesine rağmen, fiyatlar, genel limit daha da kısıtlandığında hızla artacaktır. Akıllı şirketler, gelecekte yüksek karbon fiyatları beklentisini dikkate alarak zaten bir iç "gölge fiyat" uygulamaya başlayacaktır. Bu önemli bir noktanın altını çizmektedir; yüksek emisyonlu yatırımlar sadece iklim için zararlı değildir, onlar ayrıca zor durumdaki varlıklar olabilecekleri için finansal olarak da risklidir.

Karbon piyasası düzenlemelerinin ani etkisi, herkesin gerçek emisyonları daha iyi anlayabilmesine yardımcı olacak karbon emisyonlarının gelişmiş izlemesi ve bildirilmesi yoluyla olacaktır. Gerçekte, bir taslaktan nihai karbon piyasası düzenlemelerine büyük değişim, şirket seviyesindeki emisyon verilerinin kamuya açıklanmasına ilişkin yeni eklenen hüküm oldu, bu kesinlikle riayet etmeye yardımcı olacaktır.

Karbon piyasası düzenlemelerinin yayınlanmasından bir hafta sonra, iklim değişikliği ve ekolojik korumaya ilişkin çalışmanın koordine edilmesi konusunda diğer bir politika belgesi ortaya çıktı. Bu belge, iklim değişikliği ile doğa arasındaki açık bağlantıyı düzenliyor ve Çin topraklarının dörtte birinden fazlasını koruması beklenen Çin'in, ekolojik koruma kırmızı çizgilerinin yeni sistemini gösteriyor. Belge Çin'i, "iklim değişikliğine müdahalede birlikteliği destekleme, çevre yönetimi ve ekolojik koruma ve iyileştirme" gibi açık bir politikaya sahip dünyadaki birkaç ülkeden biri yapıyor. Bu, İskoçya'nın Glasgow kentinde kasım ayında yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP 26) ve Çin'in Yunnan eyaletinin Kunming bölgesinde yapılacak Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP 15) bağlamında epeyce önemlidir.

ÇİN İKLİM RİSKİNİ AZALTAN FİNANSI DESTEKLEYEN BİR POLİTİKA AÇIKLADI

Çin'in karbon nötr sözü daha önce geldi ve muhtemelen iklim eylemi üzerinde olumlu bir ivme heyecanına katkıda bulundu. Diğer önemli gelişmeler arasında şunlar bulunuyor; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ABD'nin, Paris Anlaşması'na yeniden katılması talimatı verdi, Japonya ile Güney Kore, denizaşırı kömür santrallerine daha fazla yatırım yapmayacağını açıkladı ve Pakistan, yeni kömür santrallerine artık onay vermeyeceğini duyurdu.

Bu bize Çin'in denizaşırı yatırımlarını yeşile yaptığına gösteriyor. Ekim 2020'de Çin, iklim riskini azaltan finansı destekleyen bir politika açıkladı. Cumhurbaşkanı Xi'nin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde yeşile yönelik önceki taahhütlerini takiben, bu finansal kuruluşların, denizaşırı yatırımlarda iklim riskini azaltmaları gerektiğini açıklayan ilk resmi belgeydi. Kısa süre sonra, Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, Kuşak Yol İnisiyatifi'nin yeşile yönlenmesi için özel bir merkez kurdu ve Çin'in finansal kuruluşları için çevre ile iklim standartlarını tavsiye eden ortak uluslararası çalışmayı yayınladı. Kömür santrallerine yatırım dışlama listesine alınsaydı, gerçekten çok güçlü bir adım olurdu.

Çin'in, karbon nötr açıklamasından bu yana aktif takibi, 2021 yılı için sahneyi çok iyi hazırlıyor. Bu yılın sonuna doğru Kunming ve Glasgow'da yapılacak iki COP'ye yaklaşırken, dünya, Çin'den iklim ve çevre konusunda daha iyi haberlerin gelmesini bekleyebilir.Bu Haber 423 Defa Görüntülenmiştir.


Haberin Videosu

Son Eklenen

A Gazetem İle Dünya'dan Haberdar Olun..